Premena, látkového čalúnenia.

Maľovanie látkového čalúnenia.

( Poznámka – na zobrazenie náhľadu klikni na obrázok. )
UŽ SA TI STALO že si natrafil na zachovalú stoličku, kreslo, ale nepasuje ti farebný vzhľad do tvojho interiéru?

Dizajnérsku kriedovú farbu Annie  Sloan môžeš použiť nielen na drevo, kov , keramiku, matné plasty,…. ale aj na textil.

Na farbenie čalúnenia je potrebné farbu poriadne zriediť, radšej viac vody ako farby. Ja som použil riedenie približne 1 ku 1.

Stručné informácie k maľovaniu čalúnenia,
– farbu nariediť v pomere aspoň 1 ku 1, radšej viac vody ako farby. Farba musí byť tekutá aby sa dobre vpíjala do vlákien látky, ľahko sa nanášala , nesmie klásť odpor
-maľovanie vnímajte niečo ako batiku
-na prekrytie vzorov treba farbu tmavšiu, sýtejšiu než je vzor na látke
-nanes jednu prípadne dve vrstvy farby. Viac vrstiev spôsobí že bude povrch tvrdší.
-povrch trošku navlhči vodou , použi rozprašovač
-postupuj po častiach, nanášaj malé množstvo farby a vtieraj ju do látky, pracuj rýchlo aby farba nevsiakla hlboko pod látku
-na prekrytie vzoru, tmavšieho povrchu počítaj s väčšou spotrebou farby až v 4 tenkých náteroch
-po nafarbení môže byť povrch tvrdší a drsný. Povrch obrús jemným brúsnym papierom a zavoskuj. Navoskovaný povrch vytvára imitáciu kože.

Maľovanie čalúnenia na taburetke.


Sedák sa nám povaľoval zasunutý v prázdnom kúte detskej izby, rozhodol som sa ho pretvoriť na taburetku. Sedák sýtej červenej farby s kvalitnou hrubou poťahovou látkou ktorá ma výrazu vystúpenú textúru, nie príliš vhodné na prekrytie svetlejšou farbou, ale na odskúšanie to bude super. Vopred som počítal s tým že premaľovanie zaberie viac času, bude väčšia sporteba farby a vznikne tvrdší povrch vhodný na prebrúsenie, zavoskovanie takto bude pripomínať skôr kožený povrch než látku.

Podsedák mal rozmer 60 cm x 60 cm c 26 cm na výšku , nožičky 9cm výška taburetky 35 cm.  Na spodku som v rohoch rozobral čalúnenie a primontoval nízke drevené nožičky.

Na premenu je tu použitá kriedová farba Annie Sloan
-odtieň VERSAILLES spodok náter 3x,
-odtieň SCANDINAVIAN PINK stred náter 5x, tu mi tvrdší povrch nebude vadiť,
-odtieň ARLES vrchná sedacia časť taburetky náter 3x, ďalšie nátery by vytvorili veľmi tvrdý povrch, to som nechcel.

Po namaľovaní a zavoskovaní sa mi javila taburetka akási prázdna, rozhodol som sa ju oživiť jednoduchým vzorom. Vzor v rohoch taburetky je natupovaný na voskovaný povrch cez šablónu. Keď natupovaný vzor uschol  zavoskoval som ho.


Na prekrytie takéhoto náročného, tmavého, texturovaného povrchu svetlou farbou bola celková spotreba farby väčšia 550 ml. Pri hladkej poťahovej látke to bude podstatne menej.

S dielom som spokojný, taburetka vyzerá dobre. Priznám sa že ja som skôr za látkový povrch, proste tak to cítim je mi to príjemnejšie, ale takáto premena čalúnenia je ideálny a jednoduchý spôsob ako zladiť interiér.

♥ĎALŠIE SÚVISIACE STRÁNKY.
-všetko na maľovanie nábytku E-SHOP
KLIKNI  TU

-pridaj si ma do priateľov  Peter Mužila
KLIKNI TU

-stránka tvorivej dielne Verchiel kreativ
KLIKNI  TU

-staň sa členom uzatvorenej skupiny tvorivej dielne Verchiel Kreativ, premena interiéru, tento klub je vyhradený len pre tých čo chcú meniť veci okolo seba maľovaním kriedovou farbou Annie Sloan. KLIKNI  TU