Liatinové hodiny.

Krásne hodiny maľované kriesovou farbou od Annie Sloan.

( Poznámka – na zobrazenie náhľadu klikni na obrázok. )

Kamarátka Anička ma požiadala , aby som jej vyrobil hodiny.

Anička priniesla k nám do obchodíku zaujímavý liatinový  ciferník. Ciferník našla jej sestra pri potulkách v Anglicku.

Hneď ma napadlo , že krásne vynikne na drevenom podklade.
Ciferník som ponoril do horúcej jarovej vody a tvrdším štetcom dôkladne
vyčistil a odmastil.
Uschnutý ciferník som nafarbil dekoratívnou kriedovou farbou Annie Sloan odtieň CREAM. Maľovanie je pomalšie, skôr by som to nazval nanášanie farby tupovaním, aby sa farba dostala do každej medzierky. Farbu som nechal uschnúť a tupovanie ešte raz zopakoval.

 

Na ďalší deň , keď už bola farba dôkladne obschnutá som na farbu štetcom na voskovanie naniesol transparentný vosk, vosk vytvára ochrannú vrstvu proti vode.

Podkladová doska je zo starého dreva po obvode ofrézovaná v zadnej časti je vyfrézované štvorcové zahĺbenie na vsadenie hodinového strojčeka a zahĺbenie v mieste závesu.

Prírodná doska je nafarbená dizajnérskou, dekoratívnou kriedovou farbou Annie Sloan odtieň LOUIS BLUE. Po uschnutí farby som po obvode vlhkou handričkou farbu postieral do stratena od stredu dosky k obvodu. Handričku je potrebné občas prepláchnuť a dôkladne vyžmýkať tak, aby farbu stierala a príliš nerozmáčala.

Po uschnutí som podkladovú dosku hodín zľahka prebrúsil brúsnym papierom zrnitosť 180. Po obvode je výbrus výraznejší, aby viac vyniklo prírodné drevo. Brúsenie zároveň odstráni stvrdnuté drevené chĺpky.

Očistiť od prachu a  môže sa voskovať. Rozhodol som sa jemne zvýrazniť štruktúru dreva bielym voskom, vosk vnikne do pórov a tam sa usadí. Takto vznikne jemná patina, nadmerné množstvo bieleho vosku sa dá ľahko vyčistiť, odstrániť nanesením transparentného vosku a jeho následným zotretím. Transparentný vosk tu má úlohu niečo ako zmizík. Na ďalší deň som povrch zafixoval transparentným voskom.

Nezabudni prebytočný transparentný vosk zotrieť.

Vosk má vytvoriť tenkú ochrannú vrstvu , ktorá po čase stvrdne. Pre lepšiu ochranu je potrebné na ďalší deň voskovanie zopakovať. Ak prebytočný vosk nezotrieš povrch bude lepkavý a jeho vyzretie, vytvrdnutie bude veľmi dlho trvať.

Po obvode je vytvorený jemný závoj hnedým voskom, jemne smerom k stredu do stratena. Ciferník je zľahka zvýraznený voskovou pastou. Stačí na prst nabrať z tubičky trošíčku pasty a vtrieť do povrchu.

Na zadnú stranu dosky pribiť háčik na zavesenie, prilepiť penové podložky ktoré trošíčku oddialia hodiny od steny tak aby nebol vytváraný tlak na hodinový strojček.

A môžeme namontovať kvalitný , tichý strojček a tešiť sa z vytvoreného dielka.

♥ĎALŠIE SÚVISIACE STRÁNKY.
-všetko na maľovanie nábytku E-SHOP
KLIKNI  TU

-pridaj si ma do priateľov  Peter Mužila
KLIKNI TU

-stránka tvorivej dielne Verchiel kreativ
KLIKNI  TU

-staň sa členom uzatvorenej skupiny tvorivej dielne Verchiel Kreativ, premena interiéru, tento klub je vyhradený len pre tých čo chcú meniť veci okolo seba maľovaním kriedovou farbou Annie Sloan. KLIKNI NA TU